ÇARŞAMBA’NIN SORUSU

Print Friendly, PDF & Email

GÜZEL ŞEYLERİNİZİ PAYLAŞACAK DOSTLARINIZ YOKSA,

SAHİP OLDUĞUNUZ GÜZEL ŞEYLERİN DE HİÇ BİR DEĞERİ YOKTUR !!!

SORU: Belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden önce işveren tarafından, haklı olmayan bir sebeple feshinde ödenen bakiye ücret için faiz ve sigorta primi ödenmesi gerekir mi?

CEVAP: Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçinin iş sözleşmesi süresi bitmeden işveren tarafından, haklı sebep olmaksızın derhâl feshedilirse işçi, bu sürelere uyulmuş olsaydı kazanabileceği miktarı, tazminat olarak isteyebilir (TBK m.438). Ancak bakiye süre ücreti eylemli bir çalışmanın karşılığı olmadığı için 4857 sayılı Kanunun 34.maddesinde öngörülen özel faiz uygulanmaz ve bu ücretlere ilişkin olarak sigorta primi ödenmesi gerekmez. Bakiye süre ücretinin tazminat niteliği ağır bastığından gelir vergisi ve damga vergisine tabidir.

Yazar | 2017-10-04T14:45:04+00:00 9 Kasım 2016|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|0 Yorum

Bir Cevap Yazın