Günde 11 saati aşan çalışmalar, haftalık 45 saati aşmasa dahi fazla çalışma sayılır mı?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 63 üncü maddesine uyarınca, “Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/7 md.; Değişik cümle: 4/4/2015-6645/36 md.) Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok yedi buçuk, haftada en çok otuz yedi

Yıllık ücretli izin süresinde bedelli askerlik hizmeti yapılabilir mi?

Yıllık ücretli izin hakkı Anayasanın 50 nci maddesinde getirilmiş bir dinlenme hakkıdır ve bu haktan vazgeçilemez. Bu hakkın işçi tarafından kullanılması, işveren tarafından da kullandırılması gerekir. Bu bağlamda izinde çalışma yasaktır. 4857 sayılı Kanun m.58’de “Yıllık ücretli izin kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine

İş sözleşmesi feshedilmediği halde ödenen kıdem tazminatı avans niteliğinde midir?

Yargıtay 22 nci Hukuk Dairesinin kararına göre, “4857 sayılı İş Kanunu'nun 120. maddesi uyarınca yürürlüğü devam eden mülga 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14/2. maddesi, işçinin aynı işverene bağlı olarak bir ya da değişik işyerlerinde çalıştığı sürelerin kıdem hesabı yönünden birleştirileceğini hükme bağlamıştır. O halde kıdem tazminatına hak kazanmaya dair bir yıllık sürenin hesabında da işçinin

İşçiye tahsis edilen aracın GPS-gözetleme sistemi ile kontrol edilmesi hukuka aykırı mıdır?

İş sözleşmesi taraflara sürekli olarak borç yükleyen bir özel hukuk sözleşmesi olsa da taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini bozmak için karşı tarafa yönelttiği irade açıklamasıyla ilişkiyi sona erdirmesi mümkündür. Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır. Bildirimli fesih,

Mesleki ve teknik eğitim okul öğrencilerine staj yaptırmayan işletmelere hangi yaptırım uygulanır?

İş sözleşmesi taraflara sürekli olarak borç yükleyen bir özel hukuk sözleşmesi olsa da taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini bozmak için karşı tarafa yönelttiği irade açıklamasıyla ilişkiyi sona erdirmesi mümkündür. Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır. Bildirimli fesih,

Yazar | 2019-02-21T12:41:19+03:00 20 Şubat 2019|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|Tags: , |0 Yorum

İş sözleşmesi feshedilen işçinin ücreti bir süre daha ödenmişse, kıdemi hangi tarihte son bulur?

İş sözleşmesi taraflara sürekli olarak borç yükleyen bir özel hukuk sözleşmesi olsa da taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini bozmak için karşı tarafa yönelttiği irade açıklamasıyla ilişkiyi sona erdirmesi mümkündür. Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır. Bildirimli fesih,

Hakarete uğrayan işçinin işyerini terk etmesi, işçi açısından haklı fesih sebebi midir?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II-c bendi uyarınca, “İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa” işçiye haklı nedenle fesih hakkı doğar. Uygulamada, işçi bazen fesih yetkisini doğrudan kullanabildiği gibi bazen de fesih bildirimini açık bir şekilde yapamayabiliyor. Çünkü olayların akışı bunu gerektiriyor. Nitekim

Yazar | 2019-02-06T21:51:41+03:00 6 Şubat 2019|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|0 Yorum

İşe iade davası açan işçinin ölmesi halinde, boşta geçen süre ücreti ve diğer hakları ödenir mi?

İşçinin işe iade davası yargılaması sırasında ölmesi durumuyla ilgili olarak, Yargıtay’ca, işe başlamak için başvuruda bulunmanın imkansızlığı nedeniyle, işçinin mirasçıları yönünden boşta geçen süreye ait ücret ve diğer haklara ilişkin talebin kabulüne hükmedilmiştir (Y9.HD.15.9.2009, E.2009/21710, K.2009/2288).

Yazar | 2019-02-06T21:50:50+03:00 30 Ocak 2019|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|Tags: |0 Yorum

Bordroda işçinin imza ve ihtirazi kaydı olmasa da fazla çalışma, ulusal bayram ve genel tatil ücret alacağı talebinde bulunabilir mi?

4857 sayılı İş Kanununun 47 nci maddesinde, Kanunun kapsamındaki işyerleri bakımından, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışma karşılığı olmaksızın o günün ücretinin ödeneceği, tatil yapılmayarak çalışıldığında ise, ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücretin ödenmesi gerektiği hükme bağlanmıştır. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci

Eşit durumdaki işçilere ücret zammının farklı uygulanması, ayrımcılık tazminatını gerektirir mi?

Eşit davranma ilkesi tüm hukuk alanında geçerli olup, iş hukuku bakımından işverene işyerinde çalışan işçiler arasında haklı ve objektif bir neden olmadıkça farklı davranmama borcu yüklemektedir. Bu bakımdan işverenin yönetim hakkı sınırlandırılmış durumdadır. Başka bir ifadeyle işverenin ayrım yapma yasağı işyerinde çalışan işçiler arasında keyfi biçimde ayrım yapılmasını yasaklamaktadır. Bununla birlikte eşit davranma borcu tüm

Yazar | 2019-01-16T06:57:07+03:00 16 Ocak 2019|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|Tags: , , |0 Yorum
Load More Posts