Ödenen primler, fazla çalışma, hafta ve genel tatil ücreti yerine geçer mi?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 32. maddesinin ilk fıkrasında, genel anlamda ücret, bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutar olarak tanımlanmıştır. Yasada ücretin ekleri düzenlenmemiş olsa da 5754 sayılı yasayla değişik 32. madde ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü ödemelerin banka hesabına yatırılması öngörülmüş

Yazar | 2018-11-14T06:50:47+00:00 14 Kasım 2018|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|Tags: , , , |0 Yorum

HAFTA VEYA GENEL TATİLLERDE TAM GÜN ÇALIŞMAYAN İŞÇİYE ÜCRETİ NASIL ÖDENMELİDİR?

4857 sayılı İş Kanunu’nun çalışma sürelerini düzenleyen 63’üncü maddesinde belirlenen iş günlerinde çalışmış olmak koşuluyla, yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat “hafta tatili” verilir denilmektedir. Hafta tatili, 7 günlük çalışma süresi içinde haftanın herhangi bir günü kullandırılacak ve çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı

Yazar | 2018-03-12T00:11:50+00:00 28 Şubat 2018|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|Tags: , |0 Yorum