EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞANLARIN SİGORTA DESTEK PRİMİ ÖDEMESİ KALDIRILDI MI?

Print Friendly, PDF & Email

EMEKLİLİK SONRASI ÇALIŞANLARIN SİGORTA DESTEK PRİMİ ÖDEMESİ KALDIRILDI MI?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 6. maddesine 6663 sayılı Kanunla 29/2/2016 tarihinden geçerli olmak üzere eklenen (n) bendine göre,
1- SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında emekli ve yaşlılık
aylığı almakta iken, aynı zamanda vergi mükellefi, şirket ortağı ve esnaf
olarak kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya devam devam edenlerin aylıklarından yapılan % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmıştır.
2- SSK, BAĞ-KUR ve Emekli, Sandığı kapsamında emekli ve yaşlılık aylığı alıp (% 10’luk kesinti yapılmadan), SGK (4/a) kapsamında çalışmaya devam edenlerden işverenler tarafından sigortalılara ödedikleri ücretten sosyal güvenlik destek primi keserek SGK’ya aylık prim ve hizmet 
belgesi ile bildirmeye devam edeceklerdir.

3- (4/a) kapsamında çalışanların işverenler tarafından sigortalıya ödenen ücretler üzerinden % 7,5 oranındaki yaptıkları kesintiyi ve % 24,5 oranını da kendileri ilave ederek “2- Sosyal güvenlik destek primi” belge türü ile Kuruma bildirmeye devam etmeleri gerekmektedir.

Yazar | 2016-03-01T12:17:43+00:00 1 Mart 2016|Kategoriler: Sosyal Güvenlik Mevzuatı|0 Yorum

Bir Cevap Yazın