ÇARŞAMBA’NIN SORUSU

Print Friendly, PDF & Email

SORU: İş sözleşmesi devam ederken yürürlüğe giren işyeri yönetmeliği bağlayıcı mıdır?

CEVAP: İş sözleşmesi devam ederken yürürlüğe giren ve işçi aleyhine sonuç doğuracak olan işyeri yönetmeliğinin İş Kanununun 22.maddesi uyarınca işçiye tebliğ edilmesi gerekir. İşçi tarafından kabul edilmeyen yönetmelik hükmü işçiyi bağlamaz

Yazar | 2016-09-07T09:44:46+00:00 7 Eylül 2016|Kategoriler: Çarşamba'nın Sorusu|0 Yorum

Bir Cevap Yazın